Tisková agentura Slovenské republiky přináší redakční výběr nejdůležitějších zpráv ze světové ekonomiky, vydaných v ekonomickém servisu TASR v 18. týdnu 2021: Frankfurt nad Mohanem 3. května – Evropská centrální banka (ECB) počítá i přes slabšímu začátku roku se zotavením ekonomiky eurozóny ve druhém pololetí , uvedl v pondělí její viceprezident Luis de Guindos. ECB bude podle něj moci začít omezovat nouzové monetární stimuly po zrychlení očkování a oživení růstu ekonomiky.Brusel / Londýn 4. května – Cena emisních povolenek v Evropské unii (EU) poprvé překonala 50 eur za tunu. Ceny emisních povolenek překonávaly rekordy již během minulého roku. Důvodem je rozhodnutí EU zvýšit ambice v oblasti boje s klimatickou změnou. Evropský systém obchodování ETS, který funguje od roku 2005, je základem strategie EU v oblasti snižování emisí skleníkových plynů.
Nárůst cen uhlíkových povolenek zvyšuje firmám náklady na emise a nutí je, aby hledali zelenější riešenia.Brusel 4. května – Evropská komise (EK) v úterý schválila slovenská režim podpory ve výši 90 milionů eur na podporu provozovatelů působících v odvětví cestovního ruchu postiženého pandemií nového koronavirus. Opatření vlády ČR bylo schváleno na základě dočasného rámce státní podpory, který exekutiva EU přijala loni na jaře po vypuknutí pandémie.Washington 4. května – Je možné, že úrokové sazby v USA bude nutné mírně zvýšit, aby se zabránilo přehřátí ekonomiky.
Uvedla to v úterý americká ministryně financí Janet Yellenová v souvislosti s rozsáhlými programy na podporu ekonomiky amerického prezidenta Joea Bidena.Washington 6. května – Počet prvních žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA minulý týden opět klesl, už počtvrté po sobě a více, než ekonomové odhadovali. Dosáhl přitom nejnižší úroveň od začátku pandemie nového koronavirus loni v březnu.

Podle nejnovějších údajů amerického ministerstva práce se počet nových žádostí o podporu za sedm dní do 1. května snížil o 92.000 na 498.000 z revidovaných 590.000 týden predtým.Frankfurt nad Mohanem 7. května – Regulační orgány v Evropské unii (EU) připravují zátěžové testy pro pojišťovny v bloku. Cílem je zjistit, jak by zvládly případnou déletrvající pandemii onemocnění COVID-19, která by mohla ovlivnit hodnotu jejich investic a objemy obchodů. Evropský úřad pro pojišťovnictví a zaměstnanecké penzijní pojištění (EIOPA) oznámil, že otestuje 44 pojišťoven a zajišťoven z hlediska jejich odolnosti vůči ekonomickým důsledkům pandemie a déletrvajících nízkých úrokových sazeb.